Достапни линкови

logo-print

Оланд пристигна во Русија


Францускиот претседател Франсоа Оланд пристигна во Москва каде што ќе се сретне со својот руски колега Владимир Путин со кој ќе разговара за кризата во Украина. Руската новинска агенција Интерфакс јавува дека средбата ќе се одржи на аеродромот Внуково каде што авионот на Оланд слета. Друго прашање на агендата за разговори ќе биде француската суспензија на договорот да и продаде на Русија два поморски носачи на хелихоптери. Тој договор беше сопрен како дел од санкциите против Русија поради улогата на Кремљ во немирите во Украина и нелегалното припојување на Крим.
Француските агенции јавуваат дека Оланд е првиот западен лидер кој ја посетува Русија по украинската криза.

XS
SM
MD
LG