Достапни линкови

logo-print

Газпром ја потврди исплатата за гас од Украина


Руската компанија за гас Газпром потврди дека ги примиле однапред платените 378 милиони долари од украинската државна компанија Нафтогаз за испораките на гас во декември. Портпаролот на Газпром за руската новинска агенција Интерфакс денеска рече дека трансферот бил извршен во 2 часот по локално време. Овој потег ја отвора можноста за реализирање на првата испорака на гас откако Москва ја прекина соработката во јуни годинава поради несогласувања за цената.Русија бараше Украина однапред да и исплаќа пари за гасот.

XS
SM
MD
LG