Достапни линкови

logo-print

Иран ги потврди воздушни напади во Ирак против ИД


Висок претставник на иранската владапотврди дека неговата земја извршила воздушни напади во Ирак против бунтовниците од Исламска држава на барање на ирачката влада, јавува британскиот весник Гардиан. Весникот го цитира иранскиот заменик министер за надворешни работи Ебрахим Рахимпур кој рекол дека причината за нападот бил одбрана на интересите на нивните пријатели во Ирак. Тој во интервјуто додал и дека акцијата не е координирана со САД, кои исто спроведуваат воздушни напади против екстремистичките групи во Ирак и во Сирија. Ова е прва официјална изјава на иранските власти поврзана со нивната улога во воздушните напади кон крајот на ноември во ирачката провинција Дијала што се граничи со Иран.

XS
SM
MD
LG