Достапни линкови

Баросо: Членството во ЕУ не е далечна иднина за Западен Балкан


Поранешниот претседател на ЕК, Жозе Мануел Баросо.

Поранешниот претседател на ЕК, Жозе Мануел Баросо.

Поранешниот претседател на ЕК, Жозе Мануел Баросо, изрази увереност дека процесот за проширување на ЕУ ќе продолжи и земјите од Западен Балкан ќе станат негови членки многу брзо.

„Горд сум од фактот што како претседател на ЕК му предложив на Советот на ЕУ да започне преговори со Србија и Црна Гора“, истакна денеска Баросо на меѓународната конференција „ЕУ и Западен Балкан 2015-2020“ во Белград, организирана од Институтот за државна политика.

Тој нагласи дека проширувањето на Унијата досега претставувало голем успех и им овозможило просперитет и стабилност на земјите-членки.

„Ако ЕУ не се проширеше кон балтичките земји, Бугарија и Романија, тогаш денес немаше да имаме само една криза како оваа во Украина, туку многу кризи на стариот континент“, додаде Баросо.

XS
SM
MD
LG