Достапни линкови

logo-print

Ерменија дефинитивно влегува во Евроазиската економска унија


Ерменскиот парламент со големо мнозинство го ратификуваше договорот за влез на земјата во Евроазиската економска унија, предводена од Русија. Договорот стапува на сила на 1 јануари. За спогодбата гласаа 103 пратеници, седум беа против, а еден беше воздржан. Парламентот ја почна дебатата за спогодбата на 1 декември. Десетици опозициски активисти и денеска, четврти ден по ред, протестираа пред парламентот во Ереван, барајќи од пратениците да не гласаат за договорот. Тие сметаат дека со договорот, Ерменија ја губи независноста. Претседателот Серж Саркисјан го потпиша договорот за влез на земјата во Унијата, во која се и Русија, Белорусија и Казахстан, во октомври годинава.

XS
SM
MD
LG