Достапни линкови

logo-print

Путин вети амнестија за капиталот што ќе се врати од странство


Рускиот претседател Владимир Путин предложи целосна амнестија на капиталот што од странство ќе се врати во Русија. Во годишното обраќање до нацијата, Путин рече дека западните санкции поради улогата на Москва во кризата во Украина ја стимулираат руската економија, но оти се болни за сите вклучени. По потврдата дека санкциите и ниските цени на нафтата ѝ нанесуваат штета на руската економија, Путин рече дека нема да се бара потекло за парите што ќе се вратат од странство во Русија и предложи мораториум за зголемување на даноците во наредните четири години. Тој побара од Централната банка и од владата да го решат проблемот со, како што рече, шпекулантите на девизниот пазар кои ги обвини за големиот пад на руската рубља. Путин рече дека Русија за три или четири години мора да се врати во ситуација да има повисок економски раст од светскиот просек.

XS
SM
MD
LG