Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН денеска за Косово


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе ја разгледа ситуацијата на Косово врз основа на редовниот извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун. „Посебно сум загрижен од долготрајниот политички застој во Приштина и негативните последици што би можело да ги има на досегашниот напредок на демократските институции“, наведува Бан Ки Мун во извештајот за периодот од јули до октомври годинава. На седницата е најавено и учеството на српскиот премиер Александар Вучиќ, а во Њујорк отпатува и косовскиот премиер во заминување Хашим Тачи.

XS
SM
MD
LG