Достапни линкови

logo-print

Обама бара од Конгресот да ја одобри помошта против еболата


Американскиот претседател Барак Обама го повтори повикот Конгресот да ја одобри финансиската помош од над 6 милијарди долари за борба против еболата во Западна Африка пред конгресмените да заминат на одмор по две недели. „Секое мало жариште може да стане опасен пожар, затоа ние не можеме да бидеме непретпазливи ниту минута“, изјави Обама. Од еболата досега починаа околу 6 илјади луѓе, главно во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне. Бројот на инфицирани, според Светската здравствена организација, надмина 17 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG