Достапни линкови

logo-print

Новите лидери на Авганистан во Европа


Ашраф Гани

Ашраф Гани

Новите авганистански лидери за време на нивниот престој во Европа ќе ги образложат нивните планови за забрзување на мирот и за заживување на економијата. Претседателот Ашраф Гани и шефот на извршната власт Абдула Абдула денеска во Брисел ќе се сретнат со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, а ќе учествуваат и на утрешниот состанок на министрите за надворешни работи на Алијансата, на кој ќе се разговара за улогата на НАТО во давањето помош на авганистанската влада во обезбедувањето на сигурноста во таа земја. Гани и Абдула во на 4 декември во Лондон ќе учествуваат на Конференција посветена на иднината на Авганистан. До овие средби доаѓа пред повлекувањето на повеќето борбени сили на НАТО пред крајот на 2014 година.

XS
SM
MD
LG