Достапни линкови

logo-print

Четири руски воени бродови во Ла Манш


Група од четири руски воени бродови кои влегоа во каналот Ла Манш поради бура беа принудени да се засолнат вофранцуски залив. Француските власти и НАТО денеска го потврдија присуството на бродовите во каналот меѓу Велика Британија и Франција, но рекоа дека тоа не е ништо невообичаено. Тие исто така соопштија дека бродовите не изведувале воени вежби. Француската морнарица соопшти дека невремето ги принудило бродовите да побараат безбедно пристаниште. Портпаролот на НАТО, Џеј Џензен, ги негираше тврдењата на руските медиуми дека бродовите изведувале воени вежби, туку дека само поминувале.

XS
SM
MD
LG