Достапни линкови

logo-print

Вучиќ ја осуди резолуцијата на ЕП за Шешељ


Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ ја осуди резолуцијата на Европскиот парламент со која Хашкиот трибунал се повикува да го преиспита привременото пуштање на лидерот на Српската радикална партија Воислав Шешељ, а српските власти да се оградат од неговите изјави. Премиерот Вучиќ, кој своевремено му беше близок сојузник на Шешељ оцени дека резолуцијата била навредлива, вознемирувачка и разочарувачка за Србија. Евро парламентарците во резолуцијата изразуваат загриженост бидејќи недостигала политичка и правна реакција на српската влада на однесувањето на Шешељ, односно неговите повици за Голема Србија. Тој во почетокот на месецов поради здравствени причини беше пуштен од Хашкиот трибунал.

XS
SM
MD
LG