Достапни линкови

logo-print

Саакашвили обвинет за соучество во убиство


Михаил Саакашвили

Михаил Саакашвили

Грузиското обвинителство покрена обвинување против поранешниот шеф на државата Михаил Саакашвили за соучество во убиството на банкарот Сандро Џиргвлијани во 2006 година. Тој беше пронајден мртов во близина на Тбилиси со повеќе повреди на неговото тело, откако претходно во еден бар се расправал со група високи функционери на Министерството за внатрешни работи. Ова убиство, како и неподготвеноста на властите да покренат истрага предизвика големи критики против тогашната влада. Саакашвили претходно е обвинет и за неколку други криминални дејства. Тој во моментот живее во само наметнат егзил во Соединетите држави.

XS
SM
MD
LG