Достапни линкови

logo-print

САД згрозени од нападите на сирискиот режим во Рака


Соединетите држави изразија згрозеност од воздушните напади на сирискиот режим врз позиции на милитантите на Исламската држава во градот Рака. Активисти јавија дека во нападите извршени на 26 ноември биле убиени стотина луѓе, од кои најмалку половината биле цивили. Стејт департментот ги осуди нападите наведувајќи дека режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад не ги ценел човечките животи. Портпаролот Џен Псаки оцени дека Асад нема право да владее. Соединетите држави и 60 други земји се борат против милитантите на Исламската држава кои имаат освоено големи територии во Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG