Достапни линкови

logo-print

Потсекретарот на ОН за хуманитарни прашања се повлекува


Валери Амос

Валери Амос

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун најави дека потсекретарот за хуманитарни прашања Валери Амос има намера да се повлече, по четири години на оваа функција. Притоа тој не ги наведе причините за нејзиното повлекување. Амос ќе остане на должност до март идната година за кое време треба да биде наименуван нејзин наследник. 60 годишната Валери Амос е членка на британскиот Дом на лордовите и пред да стане потсекретар за хуманитарни прашања беше висок комесар на Велика Британија во Австралија.

XS
SM
MD
LG