Достапни линкови

logo-print

Демонстранти во градското собрание на Сент Луис


Неколкумина демонстранти влегле во градското собрание на Сент Луис додека продолжуваат протестите по одлуката на големата порота да не покрене обвинување против полицаецот кој уби едно црно момче во Фергусон. Полицијата соопшти дека уапсила неколку лица кои изведувале судење против Дарен Вилсон кој го уби 18 годишниот Мајкл Браун во август годинава. Гувернерот на Мисури Џеј Никсон распореди околу 2 илјади и 200 припадници на Националната гарда околу Фергусон. Русија вчера оцени дека нередите во Фергусон и протестите во Соединетите држави се доказ дека критичарите на Москва во Вашингтон се лицемерни и не се во позиција да и држат лекции за човековите права.

XS
SM
MD
LG