Достапни линкови

logo-print

Владата ќе им го одзема оружјето на насилниците


Владата ќе го унапредува системот за превенција од насилство, особено сторено со оружје, кое е во посед и на приватни и на службени лица. Формирана е работна група која треба да ги даде решенијата, а Владата на наредната седница да излезе со конкретни решенија, соопшти денеска владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Тој појасни дека на оние службени лица кои во извршувањето на своите службени задачи по сила на закон имаат допир со оружје, ако во соодветна процедура се утврди дека се сомничат за насилство, ќе им биде ограничена можноста за допир со службеното оружје.

XS
SM
MD
LG