Достапни линкови

logo-print

Дваесетина рудари загинале во Кина


Во денешната рударска несреќа во Кина загинале најмалку 24 рудари, додека педесетина други биле повредени. Се наведува дека мал потрес на земјата предизвикал пожар во рудникот за јаглен во провинцијата Лиаонинг, на североистокот на земјата. Кинеските рудници се едни од најопасните во светот поради недоволните услови за работа.

XS
SM
MD
LG