Достапни линкови

logo-print

Репортер на РСЕ на суд во Белорусија


Михаил Карневич

Михаил Карневич

Денеска во Белорусија почнува судски процес против репортерот на Радио Слободна Европа Михаил Карневич и тројца други активисти за човекови права. Тие се обвинети дека на 26 октомври учествувале на непријавен јавен собир во југозападниот град Свислач. Карневич изјави дека тој само известувал од јавниот собир, односно од комеморацијата за Кастус Калиновски, белоруски новинар и политички активист од 19 век. Карневич и порано бил обвинуван за кршење на законите за јавни собири во Белорусија.

XS
SM
MD
LG