Достапни линкови

logo-print

Правила за руските новинари на социјалните мрежи


Московското Ехо радио соопшти дека подготвува правила за однесувањето на вработените на социјалните мрежи откако еден новинар испратил контроверзна порака на Твитер. На 6 ноември шефот на државната нафтена компанија Газпром Михаел Лесин кој е сопственик на ова московско радио нареди отпуштање од работа на водителот Александар Пљушчев откако на Твитер постирал порака за смртта на Александар Иванов, син на шефот на кабинетот на Кремљ Сергеј Иванов. Објавата дека се планирани правила за однесувањето на руските новинари на социјалните мрежи предизика остри реакции во Русија.

XS
SM
MD
LG