Достапни линкови

logo-print

ФИФА ќе ја преиспита истргата за поткуп за СП


ФИФА соопшти дека ќе ја преиспита сопствената истрага за сомневањата оти Русија и Катар дале поткуп за да станат домаќини на светските фудбалски првенства во 2018 и 2022 година. До овој потег доаѓа по серијата критики дека ФИФА целата истрага ја водела нетранспарентно. Во извештајот од истрагата се наведува дека не биле најдени доволно докази за тоа оти официјални претставници на ФИФА примиле поткуп од Русија и Катар.

XS
SM
MD
LG