Достапни линкови

logo-print

Светските сили обединети во потрага по договор со Иран


Кери во Франција.

Кери во Франција.

Американскиот државен секретар Џон Кери вели дека светските сили се обединети во потрагата по договор со Иран за неговата нуклеарна програма, како се приближува крајниот рок, 24 ноември. Кери денеска во Париз се сретна со министрите за надворешни работи на Франција и на Саудиска Арабија, пред да замине за Виена на средба со американскиот тим во преговорите со Ирак.

„Да, ние сакаме договор, но не каков било договор. Сите преговарачи во групата сме обединети“, рече Кери. Тој исто така рече дека не размислуваат за продлжување на рокот за договор.

XS
SM
MD
LG