Достапни линкови

logo-print

Шведска го потврди налогот за притвор на Асанж


Шведскиот суд го потврди налог за притворање на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, во случајот за сексуален напад. Апелациониот суд денеска го отфрли барањето на Асанж да му биде укината одлуката за притвор издадена во 2010 година. Две жени во Шведска го обвинуваат Асанж за сексуален напад. Тој негира дека сторил такво нешто. Асанж за да избегне екстрадиција се засолни во амбасадата на Еквадор во Лондон во 2012 година. Асанж стравува дека Шведска ќе го екстрадира во САД, каде се соочува со обвинение за објавување на доверливи документи.

XS
SM
MD
LG