Достапни линкови

logo-print

Франција испраќа уште авиони во борбата против ИД


Франција објави планови дека сака да испрати шест борбени авиони во Јордан за напади врз милитантите на Исламската држава во Ирак. Министерот за одбрана денеска пред Парламентот рече дека овие авиони ќе бидат засилување на другите девет кои се наоѓаат во Обединетите Арaпски Емирати. Франција е дел од меѓународната коалиција која врши напади врз цели на ИД. Објавата на вакви планови доаѓа во време кога земјата потврди дека во видеото во кое милитантите егзекутираат луѓе, се гледа и француски државјанин на страната на милитантите. Околу 1000 француски државјани се борат на страна на милитантите во Сирија и во Ирак.

XS
SM
MD
LG