Достапни линкови

logo-print

Германската влада одобри испраќање војници во Авганистан


Германската влада ги усвои плановите за распоредување на 850 војници во Авганистан наредната година, каде што ќе треба да помогнат во обука на локалните сили. Едногодишното распоредување треба да биде одобрено и од германскиот парламент, каде што владејачката коалиција на канцеларката Ангела Меркел има големо мнозинство. Силите на НАТО во Авганистан до крајот на годинава ги завршуваат своите операции и ќе бидат заменети од помала мисија за обука и помош, наречена „Одлучна поддршка“. Германија имаше многу војници во северниот дел на Авганистан во изминатава деценија. Во моментов таму има 1.500 германски војници. И во новата мисија, Германија ќе биде задолжена за северниот дел на Авганистан. Италијанската влада вчера објави дека планира да задржи околу 500 војници во Авганистан во 2015 година од сегашните 1.800.

XS
SM
MD
LG