Достапни линкови

logo-print

Кери ќе се вклучи во иранските нуклеарни преговори


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска ќе им се приклучи на преговорите што претставници на шестте светски сили ги водат со Иран во обид да постигнат историски договор пред кончениот рок, 24 ноември. На патот за Лондон Кери одби да предвиди што би можело да донесе оваа, како што ја нарече, критична недела. Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф пак, изјави дека постигнувањето договор зависи од добрата волја на другата страна. Тој оцени дека имал добра средба со поранешната шефица на европската дипломатија Кетрин Ештон која ги координира преговорите.

XS
SM
MD
LG