Достапни линкови

Шпанскиот парламент за признавање на Палестина


Маријано Рахој, премиер на Шпанија

Маријано Рахој, премиер на Шпанија

Шпанските законодавци побараа од нивната влада да ја признае Палестина како држава, иако само откако палестинците и израелците ќе се договорат за решение на долготрајниот конфликт. Симболичниот чекор беше поддржан од сите политички партии во долниот дом на парламентот. Слично гласање во минатиот месец имаше и во парламентите на Британија и Ирска. До гласањето во Шпанија дојде само неколку часа откако двајца палестинци во една синагога во Ерусалим убиле четворица евреи пред да бидат убиени од полицијата.

XS
SM
MD
LG