Достапни линкови

НАТО - сериозно зајакнување на воените сили во Украина


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека има сериозно зајакнување на воените сили и од двете страни во конфликтот во источна Украина, како и на руската страна од границата, и повика Москва да ги повлече своите сили. Тој вели дека и изворите на НАТО, но и други извори укажуваат на тоа дека има воено организирање во Украина, но и на руската страна од границата.

Секретарот на НАТО повика Русија да ги повлече своите војници и да придонесе за мирен договор.

XS
SM
MD
LG