Достапни линкови

logo-print

Македонија може да добие забрана за извоз на храна во Русија


Руските цвласти се сомневаат дека европски производи преку Македонија завршуваат во Русија и на тој начин го кршат ембаргото за увоз на храна од европските земји.

Претставници на Руското тело за надзор на безбедноста на храната денеска ќе одржат средба со претставници на македонската амбасада во Москва за да побараат објаснување од македонските власти за нивните сомневања.

Освен од земји-членки на ЕУ, во Русија е забранет увозот на храна и од Албанија и Црна гора, земји кои се приклучија на европските санкции за Москва.

Доколку се потврди дека земјава го кршела ембаргото можно е воведување на привремена забрана на увозот на овошје и зеленчук од Македонија.

XS
SM
MD
LG