Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе ја прошири листата на санкции со украински сепаратисти


Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска побараа да се прошири листата за санкции за уште неколку украински сепаратисти. Овој потег има за цел да покаже дека не се прифаќаат избори организирани од страна на про-руски сепаратисти во источниот дел на Украина на 2 ноември. Министрите на денешниотсостанокот во Бриселги разгледуваат кризата во Украина и односите со Русија, како и состојбата на Балканот, особно ситуацијата во Босна и Херцеговина по тамошните избори.

XS
SM
MD
LG