Достапни линкови

logo-print

Тече постапката за опозициските пратеници во Собрание


Во рок од 15 дена собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања треба да закаже седница на која ќе го разгледа извештајот за редовноста на пратениците. Генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски денеска го достави извештајот на координативната средба во Парламентот. Откако ќе се разгледа во Комисијата, потоа предлогот треба да биде ставен на дневен ред на седница на Собранието.

Извештајот за присустноста на пратениците беше побаран откако на 10-ти овој месец истекоа шест месеци од верификацијата на 34-те мандати на пратениците од опозицијата од страна на Собранието.

По изборите пред шест месеци, пратениците од опозицијата си поднесоа оставки кои Собранието не ги прифаќа.

XS
SM
MD
LG