Достапни линкови

logo-print

Русија протера неколкумина полски дипломати


Русија соопшти дека дека протерала неколкумина полски дипломати како одговор на претходното протерување на руски дипломати од Варшава. Руското министерство за надворешни работи ги обвини полските дипломати за активности несоодветни со нивниот статус, општо прифатена фраза за шпионирање. Не е јасно зошто рсуките дипломати биле протерани од Полска. Односите меѓу двете земји се заладени по избувнувањето на кризата во Украина.

XS
SM
MD
LG