Достапни линкови

logo-print

ИД одговорни за нападот во близина на аеродоромот во Багдад


Милитантите на Исламската држава ја презедоа одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во кој беа повредени пет лица во близина на меѓународниот аеродром во Багдад. Во други напади во и околу главниот град на Ирак, денеска загинаа најмалку пет лица.

Во нападот за кој ИД презедоа одговорност, автомобил бомба експлодираше додека покрај него поминувал конвој од три возила, при што е оштетено едно возило на ОН, но нема повредени луѓе, соопштија од Обединетите нации.

Во соопштението објавено на веб-сајт кој често се користи од страна на исламските милитанти, е наведено дека бомбата била насочена кон контролен пункт на кој се пријавувале Американци пред да го напуштат аеродромот.

Во бомбашкиот напад во близина на полициска патрола југозападно од Багдад загинаа двајца полицајци, а пет се повредени. Во експлозија на бомба пак во Хеј Џами загинаа три лица, а повредени се девет.

XS
SM
MD
LG