Достапни линкови

logo-print

САД загрижени по соборувањето хеликоптер во Нагорно Карабах


Официјален Вашингтон изрази загриженост откако силите на Азербејџан собориле воен хеликоптер на таканаречните одбранбени сили на Нагорно Карабах, територија врз која контрола имаат еременските сепаратисти. Портпаролот на Стејт департментот Џен Псаки изјави дека инцидентот бил уште едно потсетување на потребата од намалување на тензиите и почитување на примирјето во регионот. Претставник на Нагорно Карабах ги демантира тврдењата на Азербејџан дека хеликоптерот бил во воена мисија.

XS
SM
MD
LG