Достапни линкови

Хан: да видиме дали е можен нов пристап во спорот со името


Јоханес Хан

Јоханес Хан

„Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот со името можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“, изјави за Радио Слободна Европа новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан, во врска со спорот за името меѓу Македонија и Грција. Тоа, според него, влијае врз натамошното интегрирање на земјите од Западен Балкан и не е во интерес на Европската унија. Еврокомесарот Хан додава дека од македонската влада зависи дали може да ги спроведе реформите за придвижување на земјата. „Но исто така е неопходно целосно функционален парламент што значи дека сите избрани партии не треба да бидат само избрани, туку и во парламентот. Затоа мислам дека е важно да се реши прашањето за името со цел граѓаните на Македонија повторно да имаат европска перспектива“, изјави за Радио Слободна Европа еврокомесарот Хан.

XS
SM
MD
LG