Достапни линкови

logo-print

Русија воздржана за продолжувањето на Еуфор во БиХ


Рускиот амбасадор во Светската организација Виталиј Чуркин

Рускиот амбасадор во Светската организација Виталиј Чуркин

Советот за безбедност на Обединетите нации им го продолжи за уште една година мандатот на мировните сили на Европската унија во Босна и Херцеговина. За продолжувањето гласаа 14 земји. Русија беше воздржана. Рускиот амбасадор во Светската организација Виталиј Чуркин изјави дека бил воздржан затоа што не биле земени предвид неговите забелешки на текстот на резолуцијата во која се поддржува интеграцијата на Босна и Херцеговина во евроатлантските структури. Тој додаде дека граѓаните на таа земја не би требало да се туркаат во насока на Европската унија. Аналитичарите сметаат дека ова е рефлексија на тензиите меѓу Русија и Западот, главно поради украинската криза.

XS
SM
MD
LG