Достапни линкови

logo-print

Холандски експерти во Украина по остатоци од соборениот авион


Uk

Uk

Холандски експерти пристигнаа во близина на местото на авионската несреќа во која се урна авион на Малезија ерлајнс во источниот дел на Украина. Патничкиот авион беше соборен во јули при што загинаа сите 298 лица во авионот, поголемиот дел државјани на Холандија.

Шефот на тимот вели дека експертите ќе собираат остатоци од авионот. Но извештаите велат дека бунтовниците се уште преговараат за протоколот за собирање на остатоците.

Украина и западните земји ги обвинуваат про-руските сепаратисти за соборување на авионот, а бунтовниците и Москва го негираат тоа. Од Пекинг, пак, рускиот претседател Владимир Путин и австралискиот премиер Тони Абот повикаа на забрзување на истрагата.

XS
SM
MD
LG