Достапни линкови

logo-print

САД бара од Русија да не го разгорува огнот во Украина


Портпаролот на Стејт депратментот Џен Псаки

Портпаролот на Стејт депратментот Џен Псаки

Соединетите држави побараа од Русија да прекине да го разгорува огнот во источна Украина со ново оружје и со друга поддршка за тамошните проруски сепратисти. Портпаролот на Стејт депратментот Џен Псаки изјави дека Вашингтон ја осудува руската интензивирана милитаризација во регионот на Донбас со нови тенкови и оружје за сепаратистите. Таа додаде дека Москва мора повеќе да се ангажира во изнаоѓањето мир во источна Украина. Соединетите држави и Европската унија воведоа економски санкции против Русија откако таа го анектира полустровот Крим во март годинава и започна да им помага на проруските сепаратисти. Москва демантира дека испраќа трупи во Украина.

XS
SM
MD
LG