Достапни линкови

logo-print

Кина сака поцврста азиска економска интеграција


Кинескиот претседател Си Џинпинг побара од лидерите на земјите од Азиско пацифичкиот регион да работат на поцврста економска интеграција. Тој ова го изјави говорејќи на денешниот втор и последен ден од самитот за економска соработка што се одржува во Пекинг, а на кој учествуваа и претседатлите на Соединетите држави и на Русија Барак Обама и Владимир Путин. На првиот ден од самитот Пекинг објави дека постигнал договор за слободна трговија со Јужна Кореа.

XS
SM
MD
LG