Достапни линкови

logo-print

Пресуда за капетанот на превртниот брод во Јужна Кореа


Суд во Јужна Кореа денеска реши капетанот на превртениот брод во кој загинаа над 300 луѓе да не биде осуден на смрт. Тој доби казна затвор од 36 години. Капетанот Ли Џун Сеок и 14 членови на екипажот први беа спасени од бродот кој почнал да се превртува, додека патниците главно тинејџери чекале во нивните кабини. Несреќата се случи на 16 април годинава.

XS
SM
MD
LG