Достапни линкови

logo-print

Централната банка на Русија нема да интервенира за поддршка на рубљата


Централната банка на Русија објави дека нема да интервенира за поддршка на рубљата која загуби речиси 40 отсто од својата вредност оваа година под притисок на западните санкции. Руската банка денеска соопшти дека веднаш ќе го отстрани фиксниот опсег на рубљата кој важеше досега. Централната банката потроши 400 милијарди долари од резервите за да го ублажи падот на рубљата, од кои само 30 милијарди долари минатиот месец. Одлуката, соопшти банката, сепак не значи дека тие се откажуваат од секакви интервенции, односно ќе интервенираат ако се појави закана за финансиската стабилност. Рубљата падна на 48 рубљи за долар на 7 ноември, но по денешното соопштение од Централната банка нејзината вредноста порасна и сега за еден долар се добиваат 45 рубљи.

XS
SM
MD
LG