Достапни линкови

logo-print

Самоубиствен напад во училиште во Нигерија


Најмалку 47 ученици загинале при експлозија на бомба во едно училиште во северна Нигерија. Според првичните извештаи, екслозијата ја предизвикал бомбаш самоубиец, кој бил облечен во ученичка униформа. Се претпоставува дека одговорна за нападот е екстремистичката група Боко Харам, која напаѓа училишта во Нигерија, а целта и е да етаблира исламистичка држава.

XS
SM
MD
LG