Достапни линкови

logo-print

Голем пожар во термоцентрала во Грција


Најмалку две лица се повредени денеска при голем пожар што избувнал во темоцентралата кај градот Птолемаида во северна Грција, објавија грчките медиуми. Повредените работиници се пренесени во болница, но засега нема информации за нивната здравствена состојба. Претставник на раководството на централата соопшти дека пожарот избувнал во призмејето на четвртиот блок на комплексот, каде што се наоѓа електричното напојување. Причините за пожарот засега не се познати. Веднаш по избувнувањето на огнот сите вработни во централата биле евакуирани.

XS
SM
MD
LG