Достапни линкови

logo-print

Владата на Борисов доби поддршка од Собранието


Бугарското Народно Собрание денеска го избра составот на Владата предложена од лидерот на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Бојко Борисов.

За изборот на Владата на Борисов гласаа 144 пратеници, 83 беа против, а еден се воздржа од гласање. За избор на Владата беа потребни најмалку 121 глас.

XS
SM
MD
LG