Достапни линкови

logo-print

Ердоган во посета на Туркменистан


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е во дводневна посета на Туркменистан. Ова е прва посета на Централно-азиската земја, откако Ердоган е претседател на Турција. Пред средбата со неговиот колега Гурбандули Бердимухамедов, Ердоган изјави дека блиските врски меѓу двете земји ќе продолжат да се развиваат. Тој вели дека двете земји соработуваат на полето на трговијата, културата, туризмот и градежништвото.

XS
SM
MD
LG