Достапни линкови

logo-print

Ослободен по 13 години во Гвантанамо


 Гвантанамо

Гвантанамо

Соединетите држави вратиле во Кувајт државјанин на оваа земја откако скоро 13 години бил во американскиот затворски центар во Гвантанамо на Куба. Станува збор за Фавзи ал Одах кој бил уапсен во Авганистан во февруари 2002 година и испратен во Гвантанамо под сомневање дека бил поврзан со Ал Каеда или со талибанците. Неговиот татко изјави дека ал Одах бил учител во Авганистан кој им бил предаден на американските власти во замена за парична награда.

XS
SM
MD
LG