Достапни линкови

logo-print

Протест на опозициски активисти во Ерменија


Голем број луѓе се собраа денеска во центарот на главниот град на Ерменија, Ереван, за да ја одбележат првата годишнина од апсењето на лидерот на националистичката партија „Тсегакрон“ и неговите поддржувачи. Демонстрантите денеска побараа ослободување на лидерот и на уште 11 активисти. Тие минатиот месец беа осудени на по седум години затвор за хулиганство. Минатата година партиски активисти се судрија со полицијата во Ереван додека се обидуваа да маршираат до претседателската зграда. Десетици луѓе беа повредени, меѓу кои и четворица полицајци. Полицијата уапси осум учесници на денешниот протест.

XS
SM
MD
LG