Достапни линкови

logo-print

Нимиц свика нова рунда за името на 12 ноември


 Посредникот во разговорите за спорот за името, амбасадорот Метју Нимиц.

Посредникот во разговорите за спорот за името, амбасадорот Метју Нимиц.

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји на 12 ноември во Њујорк.

На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот дипломат Адамантиос Василакис. Според информацијата објавена од Обединетите нации, средбите ќе се оджат во седиштето на зградата на ОН, при што Нимиц ќе има одделни средби со Наумовски и Василакис, а потоа и заеднички разговори. Целта на средбата, според соопштението на Обединетите нации, е да се продолжат напорите за изнаоѓање заемно прифатливо решение за спорот за името.

XS
SM
MD
LG