Достапни линкови

logo-print

Тачи подготвен на дијалог за излез од кризата во Косово


Лидерот на Демократската партија на Косово и премиер во заминување, Хашим Тачи, изрази подготвеност за дијалог со постизборната коалциија ВЛАН, за да може да се формираат нови институции што поскоро. Според Тачи, единствен начин Косово да излезе од политичката криза е дијалогот кај шефот на државата. Вонредните избори на Косово се одржаа на осми јуни, а претходниот парламент беше распуштен на седми мај, што значи дека Косово шест месеци е без парламент.

XS
SM
MD
LG