Достапни линкови

logo-print

Борисов доби мандат за формирање Влада на Бугарија


Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев денеска му го врачи мандатот за формирање на нова влада на лидерот на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Бојко Борисов, кој е номиниран за премиер од најголемата парламентарна група во Народното собрание. Според Уставот, кандидатот за премиер има рок од седум дена да предложи влада.

„Во текот на денешниот ден ќе знаеме дали сме во состојба да формираме влада, така што утре ќе знаеме дали ќе го вратиме мандатот или ќе предложиме кабинет“, изјави Борисов.

XS
SM
MD
LG