Достапни линкови

logo-print

Слика на Ван Гог продадена за скоро 62 милиона долари


Ретко уметничко дело што Винсент ван Гог го насликал неколку недели пред неговата смрт на аукција во њујоршки Сотеби е продадено за 61 милион и 800 илјади долари. Сликата „Мртва природа, ваза со маргаритки и афион“ е од 1890 година и е една од малкуте што холандскиот сликар ја продал за време на неговиот живот. Рекордна цена за едно дело на ван Гог е над 82 милиона долари.

XS
SM
MD
LG